23 Ekim 2012 Salı

Öteki Haber Bülteni

Seçimlerin varlığı ve seçim sonuçları, "Milli İrade" ya da "Sandık Sonuçları" ile soslanmış anlatılar çerçevesinde “demokrasinin de varlığının" temel argümanı olarak kullanılıyor. Ancak, demokrasinin evrensel isterleri olan "örgütlenme, bağımsız medya, güçlü bir STK altyapısı, kişi başına yeterli eğitim düzeyi, ulusal refah, güçler ayrılığı, bağımsız yargı, hukuk devleti, yasalar önünde eşitlik" gibi ilke ve düzenlemelerden yoksunluk ne yazık ki “demokrasinin yokluğunun” argümanı olarak algılanamıyor.

1) Türk bankacılığının son kaleleri de satılmak üzere. Para politikasının bütünüyle yabancı sermaye kontrolüne girmesine ramak kaldı.
2) THY BaşkanTopçu'nun hanedanlık üslubunda kadrolaşmasıyla göz doldurmakta. Tek sözcük yabancı dilmeyen lise mezunu akrabalar, 12 bin TL maaşla sıkı mümin olmanın tadını çıkarmakta.
3) Türkiye, Cumhuriyet kutlamalarının bizatihi Türkiye Cum

huriyeti tarafından engellenmeye çalışıldığı patolojik bir noktaya geldi. Saraybosna tarzı bir kıvılcımın ülkeyi iç savaşa sürükleme olasılığının tartışıldığı korkulu günler yaşıyoruz.
4) En büyük projesi, iktidar olur olmaz Anıtkabir'e kubbe yaptırmak olan bir zat, kendisini "milliyetçilik" ile tarif eden bir siyasal partiye genel başkan adayı olabiliyor. Bu haber insana, "Akıl tutulması deyişi bile belirli bir aklın varlığını zorunlu kılar" diye düşündürüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder